Zadecydowały ułamki sekund

W niedzielę, 10 czerwca 2018 r., na boisku sportowym w Domaniowie odbyły się tegoroczne międzygminne zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Jak co roku, w rywalizacji wystartowały jednostki OSP z gmin: Oława, Jelcz-Laskowice, Domaniów oraz Siechnice. Do udziału zgłosiło się 18 drużyn męskich i 10 drużyn kobiecych. W ostatniej chwili, z zawodów wycofała się drużyna z OSP Miłocice.

Meldunek o otwarciu zawodów Komendantowi Powiatowemu PSP w Oławie kpt. Bartłomiejowi Marcinów złożył Prezes Gminny ZOSP RP w Domaniowie dh Stanisław Góra. Następnie Komendant życzył wszystkim uczestnikom „zdrowej rywalizacji”, gratulując zaangażowania i przygotowania do zawodów.

Pierwszym etapem zwodów była sztafeta pożarnicza. Siedmioosobowe drużyny walczyły na torze, nie tylko z czasem ale przede wszystkim z przeszkodami, których pokonanie wymagało doskonałej techniki. Każdy błąd był skrupulatnie odnotowywany przez zespół sędziów z Komendy Powiatowej PSP w Oławie, wzmocnionych przedstawicielami Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu i karany punktami karnymi. Najlepiej w tej konkurencji wypadły drużyny:

OSP Minkowice Oławskie

OSP Wójcice

OSP Bystrzyca

Drugi etap zawodów, a więc „ćwiczenie bojowe” wywołał wiele emocji, gdyż już w trakcie pierwszych startów drużyn kobiecych, jedna z motopomp uległa awarii. Po konsultacji z kierownikami drużyn, została zamieniona sprzętem o wyższych parametrach. Mimo pewnych obaw, o wynikach tej konkurencji decydowała jednak technika sprawienia linii ssawnej i gaśniczej, a nie sama motopompa. W „ćwiczeniu bojowym” najlepsi byli:

OSP Wierzbno

OSP Święta Katarzyna

OSP Bystrzyca

Trzeba też zaznaczyć, że startujący zawodnicy zmagali się nie tylko z trudnościami konkurencji ale również z pogodą. Pomimo, iż rozpoczęcie zawodów odbyło się przy zachmurzonym niebie, z każdą chwilą robiło się coraz słoneczniej i już podczas „ćwiczenia bojowego” mieliśmy piękną, letnią pogodę. Na szczęście, wszystkie drużyny startujące ukończyły konkurencje bez wypadków i zasłabnięć. W klasyfikacji generalnej, na podium stanęły drużyny:

OSP Wierzbno

OSP Wójcice

OSP Bystrzyca

Jak podkreślił Sędzia główny zawodów bryg. Krzysztof Gielsa, poziom drużyn był bardzo wyrównany, a świadczą o tym różnice punktowe pomiędzy najlepszymi, które wynoszą dziesiąte części punktu. I choć rywalizacja była mocna i zdecydowana, trzeba podkreślić, że zawody to przede wszystkim okazja do spotkania, nawiązania nowych znajomości i spędzenia czasu w „strażackiej rodzinie”. Razem z nami, startującym drużynom kibicowali również przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń, gospodarz Wójt Domaniowa Wojciech Głogulski, Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann oraz Zastępca Burmistrza Jelcza-Laskowic Romuald Piórko. Starosta Oławski ufundował najlepszej drużynie Powiatu Oławskiego bon o wartości 3 tys. zł. na zakup sprzętu pożarniczego, co przełoży się z pewnością na poprawę stanu bezpieczeństwa, zarówno Gminy Domaniów, jak i całego powiatu.

Szczególne podziękowania należą się z pewnością Prezesowi Gminnemu ZOSP RP w Domaniowie dh. Stanisławowi Górze za organizację tak wspaniałego strażackiego święta, a także wszystkim, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie, samym uczestnikom oraz zespołowi sędziów i członkom sekretariatu.

Więcej informacji oraz pełna fotorelacja z zawodów pod adresem: kpolawa.kwpsp.wroc.pl/2018/06/10/zadecydowaly-ulamki-sekund/

Test i foto: KP PSP w Oławie

Opublikowano: 11 czerwca 2018 12:56