Wycieczka Kół Gospodyń

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, z terenu naszej gminy, w dniach 23-24 kwiecień odwiedziły kilka wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku. Towarzyszył im wójt gminy Domaniów Wojciech Głogulski z małżonką oraz dyrektor GCKiKF Magdalena Wiżgała z mężem.

Pierwszego dnia zwiedziły Lubomierz i muzeum Kargula i Pawlaka, które się tam znajduje, zamek Czocha oraz podziemia „Arado” w Kamiennej Górze. W Lubomierzu po spacerze starówką, wycieczka odwiedziła muzeum Kargula i Pawlaka, poświęcone głównym bohaterom trylogii „Sami Swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Tam czekała krótka projekcja filmu i oglądanie eksponatów związanych z filmem. Następnym punktem programu był zamek Czocha. Uczestnicy wycieczki usłyszeli wiele ciekawych historii z nim związanych, legend i opowieści o dawnych mieszkańcach. Ciekawie było zobaczyć komnaty, które przywrócono do wyglądu sprzed wieków. Po przejeździe do Kamiennej Góry odwiedzili kompleks sztolni wydrążonych podczas II Wojny Światowej, na rozkaz Hitlera. Do dziś jego przeznaczenie jest owiane tajemnicą, jednak spekuluje się, że miały służyć jako laboratorium, gdzie miano opracowywać nową broń. Po całym dniu zwiedzania uczestnicy wycieczki odpoczywali i bawili się w hotelu w Jugowicach. Następnego dnia zobaczyli zamek Grodno, gdzie wielką atrakcją był przewodnik oprowadzający po budowli w historycznym stroju. Po zwiedzaniu czekał posiłek przy ognisku. Ostatnim punktem wyjazdu była świdnicka katedra. Na wszystkich zrobił wrażenie ogrom i piękno budowli. Jej wznoszenie rozpoczęto w 1330 roku w obowiązującym wówczas stylu gotyckim, jednak obecne wnętrze pochodzi z okresu Baroku. O zawrót głowy przyprawiły przepiękne malowidła, obrazy i rzeźby. Wszyscy byli zaskoczeni, że w naszym regionie są tak wspaniałe zabytki. Nie znając naszej najbliższej okolicy, niejednokrotnie niepotrzebnie wyjeżdżamy w dalsze miejsca podziwiać piękne miejsca.

Wyjazd dostarczył wszystkim mnóstwa wspaniałych wrażeń. Był cudowną okazją do odpoczynku od codziennych obowiązków i integracji między członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich. Wspomnienia z wycieczki pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.