Obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

Informujemy, że w odpowiedzi na apel Oddziału IPN we Wrocłwiu o uczczenie 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej minutą ciszy przez włączenie syren alarmowych 11 lipca o godz. 12.00. w podanym dniu zostaną włączone syreny strażackie w naszej Gminie.

APEL

Mija 75 lata od momentu, gdy w niedzielę 11 lipca 1943 r. bandy ukraińskie UPA i OUN jednocześnie zaatakowały blisko sto wsi i wiele kościołów, gdzie schronili się Polacy i dokonali ich masakry. Mordowano księży przy ołtarzach, niewinne dzieci, całe rodziny. Nie był to ani pierwszy, ani ostatni dzień krwawych, tragicznych dni Kresów Wschodnich. W latach trzydziestych i czterdziestych we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej zamordowano w okrutny sposób dziesiątki tysięcy osób narodowości polskiej i obywateli polskich. 11 lipca dla Kresowian, ich dzieci i wnuków jest Dniem Pamięci o Męczeństwie wszystkich Polaków na Kresach. Pamięć ta jest też naszym zobowiązaniem wobec tych, „którzy zginęli z myślą o Tej, która nigdy nie zaginie”. Dolny i Górny Śląsk, Ziemia Lubuska, Opolszczyzna, Pomorze, Warmia i Mazury dla wielu z nas stały się nowym domem. Jednak pamięć o naszych bliskich, którzy pozostali na ojcowiźnie wciąż trwa w naszych rodzinach. Pamiętając o nich, prosimy o wspólne oddanie hołdu poprzez włączenie sygnałów alarmowych na jedną minutę w Waszych miejscowościach w środę 11 lipca o godz.12.00. Prosimy o modlitwę i pamięć w każdej parafii katolickiej, a także o symboliczne uruchomienie dzwonów. Zwracamy się do Was: księża proboszczowie i sołtysi wsi, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast o upamiętnienie tych, dla których Rzeczpospolita była dobrem najwyższym, ich ofiara stanowiła siłę wzmacniającą ducha budującego szczęśliwość kolejnych pokoleń, nadzieję na budowanie pokoju i wzajemnego zrozumienia, które pozwoli na pełne poznanie prawdy. Przekazujcie. Pamiętajcie.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem „rzezi wołyńskiej”. W tym dniu nazwanym później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z prawie stu polskich miejscowości. Według historyków podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Sejm RP na mocy uchwały z lipca 2016 r. ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń
Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej - prof. Henryk Słowiński
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej Wrocław – Ryszard Marcinkowski