Najnowsze Aktualności

Rachmistrzowie w terenie

Rachmistrzowie w terenie

Przypominamy, że od 23 czerwca bieżącego roku rachmistrzowie przeprowadzają wywiady bezpośrednie. W gminie Domaniów mamy dwóch rachmistrzów spisowych.

Zanim wpuścimy rachmistrza do domu i przekażemy mu informacje możemy sprawdzić jego tożsamość. Są na to dwa sposoby: poprzez aplikację: sprawdź tożsamość rachmistrza na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ lub na infolinii 22 279 99 99. W obu przypadkach podając imię, nazwisko i numer identyfikacyjny rachmistrza, którego chcemy sprawdzić.

Rachmistrz spisowy to osoba, która przeszła przeszkolenie, zdała egzamin i została zatrudniona przez urząd statystyczny do realizacji spisu. Wyposażony jest w identyfikator ze zdjęciem, na którym widnieje jego imię i nazwisko, a także numer identyfikatora. Rachmistrz posiada także smartfon, z którego odczytuje pytania spisowe i na którym zapisuje odpowiedzi.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Jeżeli rachmistrz zapuka do naszych drzwi, nie możemy odmówić mu udzielenia odpowiedzi. Możemy za to umówić się z nim na inny dzień lub godzinę. 

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.