Najnowsze Aktualności

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE W DOMANIOWIE

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE W DOMANIOWIE

 

5 września w Domaniowie odbyły się Dożynki Wojewódzkie, których organizatorem była gmina Domaniów. Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Uroczystą Mszę Świętą z udziałem władz województwa, samorządowców, przedstawicieli społeczności wiejskich regionu i gości zaproszonych celebrował ks. biskup Jacek Kiciński. Wokół kościoła pw NNMP w Domaniowie można było podziwiać wieńce dożynkowe z większości powiatów województwa dolnośląskiego. Po nabożeństwie barwny i radosny korowód dożynkowy z Orkiestrą OSP Domaniów na czele przeszedł ulicami Domaniowa na boisko sportowe, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia. Starości tegorocznego święta plonów przekazali na ręce Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego poświęcony bochen chleba, by podzielił go sprawiedliwie między mieszkańcami. W trakcie oficjalnych wystąpień marszałek Cezary Przybylski wraz z wicemarszałkiem Grzegorzem Macko dziękowali Wójtowi Gminy Domaniów Wojciechowi Głogulskiemu, za trud włożony w przygotowania tegorocznych uroczystości. Podczas wydarzenia tradycyjny obrzęd dożynkowy „Misterium chleba” zaprezentował Teatr Formy. Wystąpili także Orkiestra OSP Domaniów, Chór Jubilat, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Wierzbnie oraz zespół Krzykaśki. Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Tegorocznym zwycięzcą została reprezentacja z powiatu polkowickiego. Wieczorne koncerty zespołów Sorry Boys oraz IRA przyciągnęły w okolice sceny tłumy. Na placu dożynkowym swoje stoiska zaprezentowali wystawcy konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów”, a także instytucje i organizacje działające na terenie województwa dolnośląskiego, służby mundurowe i sponsorzy imprezy. Osoby chętne mogły się zaszczepić w mobilnym punkcie szczepień. Wspólne świętowanie zakończył spektakularny pokaz fajerwerków.