Najnowsze Aktualności

Ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego 7-8 września 2021r.

Ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego 7-8 września 2021r.

    

   W dniach 7 i 8 września 2021 r. odbyły się w powiecie oławskim  ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego pn. ”Ćwiczenie Wrzesień 2021”, w których uczestniczyły struktury zarządzania kryzysowego wszystkich jednostek samorządu terytorialnego a także służby, inspekcje i straże. Głównym celem treningu, który został podzielony na część aplikacyjną i praktyczną było wypracowanie współpracy samorządów z inspekcjami i strażami w sytuacji wystąpienia zagrożenia powodziowego.

    W dniu 7 września podczas części aplikacyjnej trenowano wymianę informacji i komunikatów, przygotowanie dokumentacji i sprawdzenie potencjału ratowniczego. Natomiast  w dniu 8 września w części praktycznej na terenie powiatu oławskiego przećwiczono 6 epizodów dotyczących działań w   sytuacji zagrożenie powodziowego.

    W związku z tym, że na terenie gminy Domaniów, ze względu na oddalenie od dużych rzek nie wystąpi powódź, tylko ewentualne podtopienia ćwiczono epizod „Ewakuacja Szkoły Podstawowej w Domaniowie”. Scenariusz epizodu przedstawiał się następująco: „Podczas zajęć lekcyjnych w klasie V B, w ramach lekcji historii, uczniowie prezentowali pamiątki rodzinne. Jeden z uczniów przyniósł metalową skrzynkę ze śladami rdzy. Po jej otwarciu nauczyciel zobaczył trzy pociski (do moździerza 8 cm GrW 34) z okresu II Wojny Światowej.” W tej sytuacji, w ramach zaplanowanego treningu, ewakuowano 174 uczniów oraz 20 pracowników szkoły. Ewakuacja trwała niespełna 6 minut, natomiast cała akcja zakończona została po godzinie.

    Punktem wieńczącym dwudniowe ćwiczenia był trening nad stawem w Jelczu-Laskowicach gdzie sprawdzono pompy o dużej wydajności i ustawiono rękawy wodne, zabezpieczające przed zalaniem. Następnie ewakuowano mieszkańców, a w specjalnie w tym celu rozstawionym namiocie ratowniczym udzielono pomocy medycznej osobom poszkodowanych podczas powodzi.