Najnowsze Aktualności

PRZYPOMINAMY O BEZPŁATNYCH BADANIACH CYTOLOGICZNYCH W GMINIE DOMANIÓW

PRZYPOMINAMY O BEZPŁATNYCH BADANIACH CYTOLOGICZNYCH W GMINIE DOMANIÓW

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego rozszerza swoją działalność profilaktyczną, wychodząc z badaniami poza mury Szpitalne.

Cytobus został dofinansowany ze środków z budżetu Państwa. Inicjatorem akcji jest Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Głównym zadaniem Cytobusa jest dotarcie z badaniami cytologicznymi w ramach Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do jak największej liczby mieszkanek naszego województwa.

Naszym głównym celem jest umożliwienie jak największej liczbie, kwalifikujących się do badań kobiet, w wieku 25-59 lat które w ciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z profilaktycznej cytologii w ramach Programu Przesiewowego. Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, objęcie populacji przesiewem Raka Szyjki Macicy wynosiło w 2021 roku jedynie 12.81%, co oznacza, że spośród 777 259 kobiet kwalifikujących się do badania, tylko 99 566 kobiet skorzystało z możliwości wykonania ich.

W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Badania cytologiczne i ich ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie o tym informowana telefonicznie i skierowana na dalsze badania diagnostyczne. Kolejnym etapem jest wystandaryzowana kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii). Pogłębioną diagnostykę będzie można wykonać w 4 współpracujących w projekcie ośrodkach na Dolnym Śląsku:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii  we Wrocławiu,
  • Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze,
  • Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy,
  • Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w   Wałbrzychu.

 Zależy nam, aby każda z Pań z nieprawidłowym wynikiem była szybko zdiagnozowana i leczona w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Z tego względu DCOPiH w ramach programu zakupiło i przekazało do powyżej wymienionych szpitali nowoczesne kolposkopy z oprzyrządowaniem.

Rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych, kobiet na świecie. Więcej niż 85 % nowych zachorowań odnotowuje się u kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności oraz o wysokich wskaźnikach umieralności na ten nowotwór w porównaniu do innych krajów europejskich. Dlatego też musimy skupić się na zwiększaniu świadomości onkologicznej mieszkanek naszego województwa, pokazaniu im, że dostęp do badań nie jest taki trudny i ograniczony, nie należy bać się korzystania z możliwości jakie daje Profilaktyka.

Zdrowie to najwyższa wartość, a czas to kluczowy czynnik w wyścigu z Rakiem. Nowotwór im szybciej wykryty, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia, a badania w  ramach programów przesiewowych są gwarantem objęcia kompleksową opieką specjalistyczną. W przypadku podejrzenia nowotworu, każda kobieta zapraszana jest do skorzystania z etapu pogłębionego programu, a jeżeli obawy się potwierdzą, trafia od razu pod właściwą kompleksową opiekę onkologiczną

Jak zarejestrować się do badania?

Zadzwoń na nr 71/36-89-647, pn-pt, w godz. 9:00-14:00

Na stronie internetowej będziemy umieszczać harmonogram wizyt Cytobusa: https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie