Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w czasie epidemii koronawirusa
Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w czasie epidemii koronawirusa
Twoje bezpieczeństwo to priorytet. Nie jesteś winna/y przemocy i są ludzie, którzy chcą Ci pomóc.
1.Obserwuj zachowania osoby agresywnej:
To ważne, żeby wiedzieć jakie zachowania zapowiadają najgorsze i kiedy sytuacja staje się niebezpieczna dla Ciebie, Twoich najbliższych, dzieci. Jeśli awantury, krzyki nasilają się, jeśli coraz częściej słyszysz groźby pod swoim adresem, jeśli doświadczasz przemocy fizycznej np. szarpania, popychania, bicia, czy też zmuszania do seksu –to są sygnały, że przemoc się nasila i narasta.
2.Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo:Powiedz dzieciom,gdzie mogą szukać pomocy, że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiada/ki, naucz je numeru alarmowego, porozmawiaj z nimi, że nie są one winne przemocy i kłótni, ustalcie, gdzie znajduje się klucz do domu, jak otworzyć drzwi wejściowe, gdyby coś się stało,upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby.
3.Bezpieczne miejsce:Zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć bezpieczne schronienie. Ważne, by nie znajdowały się tam żadne niebezpieczne narzędzia. Unikaj kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc, gdzie może być twarda posadzka albo niebezpieczne przedmioty.
Możesz także skorzystać z całodobowej infolinii:Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy W Rodzinie"Niebieska Linia" 800-120-002 (czynny przez całą dobę).
4.Bądź przygotowany/a do ucieczki:
Spakuj wszystko do podręcznej torby, trzymaj ją pod ręką, tak żeby w każdej chwili móc ją zabrać.
5.W sytuacji zagrożenia:Nie uciekaj do dzieci! One także mogą być zagrożone. Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę. Postaraj się zawsze mieć przy sobie telefon z naładowaną baterią. Wzywaj pomocy: 997, 112.
Jeśli z interwencją przyjedzie policja, a się boisz o swoje życie i zdrowie,domagaj się, aby sprawca przemocy został zatrzymany na 48 godzin. Zyskasz w ten sposób czas, żeby znaleźć schronienie, uzyskać pomoc. Pamiętaj, że mimo stanu epidemii służby mają obowiązek niezwłocznie reagować na przypadki przemocy domowej!
6.Poznaj swoich sojuszników:Rozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w twoim domu. Opracuj wspólnie z nimi strategię postępowania na wypadek, gdybyś potrzebował/a ich pomocy. Pomocne może się okazać ustalenie słowa awaryjnego–jeśli go użyjesz, będą wiedzieli, że pilnie potrzebujesz pomocy.
Warto też przemyśleć:
A)Ważną kwestią jest znalezienie miejsca, w którym możesz się zatrzymać po ucieczce z domu:
▪Porozmawiaj z rodziną i z przyjaciółmi.
▪Znajdź adresy schronisk lub noclegowni dla kobiet. Pamiętaj, że w czasie epidemii ośrodki pomocy społecznej mogą działać w innych godzinach.
B)Jeśli spodziewasz się, że twoja decyzja o odejściu wywoła agresję partnera/rki, nie uprzedzaj o swoich zamiarach. Zostaw list.
C)Spróbuj odnowić więzi z osobami, którym ufasz: możliwe, że agresywna osoba odseparowała Cię od przyjaciół albo rodziny, jesteś z nimi pokłócona/cony,bo nie akceptowali oni Twojego związku. Spróbuj nawiązać kontakt, wytłumacz sytuację i zapytaj,czy mogliby Ci zapewnić schronienie.
D)Dzwoń od czasu do czasu do telefonu zaufania, by poradzić się, jak masz się zachować w danej sytuacji.
E)Policja ma prawo podczas interwencji zatrzymać sprawcę przemocy na 48 godzin.
F)Nie ukrywaj przed bliskimi tego, co dzieje się w twojej rodzinie:Opowiedz im o swojej sytuacji. Przerwij zmowę milczenia, bo to ona w dużej mierze daje osobie stosującej przemoc poczucie bezkarności.
G)Porozmawiaj z dzielnicowym lub funkcjonariuszem policji o swojej sytuacji.
H)Jeśli uciekniesz z domu:•Rozważ możliwość zmiany numeru telefonu komórkowego. Zmień swój adres e-mailowy i identyfikator w komunikatorze internetowym, jeśli z niego korzystasz, by osoba stosująca przemoc nie mogła Cię nękać.
Przemoc ze strony partnera lub innej bliskiej osoby jest przestępstwem. Nikt nie ma prawa Cię bić, grozić Ci, upokarzać ani w żaden inny sposób naruszać Twoich praw. Prawo jest po to, aby Cię chronić-zgłaszaj organom ścigania każdy akt przemocy i domagaj się ukarania sprawcy. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Pomocne numery telefonu:
1.Centrum Praw Kobiet Telefon interwencyjny 600 070717 czynny całą dobę
2.Fundacja Feminoteka 888 88 33 88, pon-pt 8:00-20:00
3.Niebieska Linia 22 668 70 00 czynny codziennie 12:00 -18:00
4.Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę 116111 czynny całą dobę
5. Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy 800 12 00 02
6. Ośrodek Interwencji Kryzysowej Oława 512 12 50 50 czynne do godz. 22.00
7.Dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Oławie Pan Mieczysław Wilczko 797 306 452
Bezpłatne aplikacje mobilne (Apple Store i Google Play)
Avon Alert aplikacja Fundacji Feminoteka
Twoja komenda aplikacja Policji
Alarm112aplikacja MSWiA
Twój parasol aplikacja Policji.