Najnowsze Aktualności

Dzień Kombatantów

Dzień Kombatantów

Międzynarodowy Dzień Kombatanta świętujemy 15 kwietnia. Z wielu przyczyn m.in. świąt Wielkanocnych, w naszej gminie uczciliśmy go w czwartek 11 maja. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Domaniowie. Uczestniczyli w niej: kombatanci z terenu gminy Domaniów, wójt Wojciech Głogulski, płk Eugeniusz Praczuk, prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Oławie Aleksander Maciejewicz, radni, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych i przedstawiciele Urzędu Gminy.
Spotkanie otworzyła dyrektor Zespołu Szkół w Domaniowie Agnieszka Czernik-Cheba. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu, Elżbieta Rudnik-Weinert, która od wielu lat działa w gminnym kole Związku Kombatantów RP, podziękowała dyrekcji szkoły i uczniom za opiekę nad kombatanckim sztandarem, oraz zaangażowanie i uczestnictwo w uroczystościach związanych z ważnymi datami historycznymi. Następnie głos zabrał płk Eugeniusz Praczuk, który przejmująco opowiadał o latach wojny, wywózce w głąb Rosji, spektakularnej ucieczce z transportu i początkach wojskowej służby. Wójt Wojciech Głogulski zaznaczył, że o wojennych bohaterach powinniśmy pamiętać na co dzień, ponieważ dzięki nim wiemy, jak wyglądała walka o wolność i czym była okupiona. Namawiał również obecnych weteranów, aby nie zatrzymywali dla siebie swoich wspomnień. Często są one bolesne, jednak trzeba je chronić od zapomnienia, bo tylko one oddają prawdziwy obraz wojennych realiów i pokazują niezafałszowaną historię. Właśnie takich świadectw potrzebują młodzi ludzie, dla których tamte czasy są zamierzchłą historią na granicy legendy. Następnie wręczył bukiet Elżbiecie Rudnik-Weinert w podziękowaniu za opiekę nad gminnymi kombatantami. P
otem z programem artystycznym wystąpili uczniowie domaniowskiego gimnazjum. Przedstawienie było bardzo wzruszające. Opowieść o wojennych losach Polaków była przeplatana wierszami recytowanymi przez młodzież i archiwalnymi nagraniami. Po występie krótkie przemówienie wygłosił Aleksander Maciejewicz. Przyznał, że występ uczniów był dla niego bardzo wzruszającym przeżyciem. Powiedział również, że powinniśmy pamiętać o wszystkich osobach, na których wojna odcisnęła swoje straszne piętno, bo oni również są bohaterami. Agnieszka Czernik-Cheba, podobnie jak wójt Wojciech Głogulski, apelowała do kombatantów, aby opowiadali, a do młodzieży, aby chciała słuchać, tych opowieści, będących autentycznym świadectwem historii. To szczególnie ważne w sytuacji, kiedy program nauczania historii został znacznie okrojony. Musimy pamiętać, że to historia nas wszystkich, dlatego powinniśmy ją pielęgnować. Po oficjalnej części uroczystości, przyszedł czas na kameralne spotkanie przy kawie z kombatantami. To był wyjątkowy dzień, nie tylko dla bohaterów uroczystości, ale i dla wszystkich obecnych.