Najnowsze Aktualności

Wystawa plenerowa „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko”

Wystawa plenerowa „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko”

Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Domaniów zaprasza na wystawę plenerową „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko”, którą można obejrzeć do końca lutego przed nowym budynkiem CKiC.
Jest to niesamowita okazja, by nie czytając opracowań czy książek (których, swoją drogą, ciągle jest jeszcze za mało), odkryć niezwykle ważną część naszej tożsamości. Bez zbędnego przeciążenia faktami historycznymi poznajemy to, co istotne: dramat terroru stalinowskiego odarł z godności życie setek tysięcy polskich rodzin.
Niniejsza wystawa to mozaika – swoisty patchwork – na który składają się traumatyczne doświadczenia wojennych zesłań na terytoria ZSRR z perspektywy 75 lat. „Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich” były również „nowymi początkami” na nowych ziemiach. Były one próbą znalezienia tego nowego domu „od nowa” – w zrujnowanym działaniami wojennymi Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Tytuły kolejnych historii oddają klimat tych relacji: „Ocaleni”, „Tęsknota”, „Gdzie mam Cię szukać?” czy „Przez pół świata”. Wszystko to pokazuje, że choć Syberia tak daleko, to jednak te opowieści istnieją tak blisko nas i ciągle poruszają swoją dramaturgią.
Wystawa powstała ze środków Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru pod patronatem Związku Sybiraków Oddział Wrocław.
Zdjęcia i dokumenty pochodzą z archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.