Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
Europejski Dzień Wiedzy o antybiotykach (EAAD, ang. European Antibiotic Awareness Day) został ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską i obchodzony jest co roku w dniu 18 listopada. Jednocześnie w dniach 18-24 listopada rozpoczyna się Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (WAAW, ang. World Anibiotic Awareness Week) - ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2015 roku.
Obie kampanie mają na celu zwrócenie uwagi na problem narastania i rozprzestrzeniania się zjawiska oporności na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących zakażenia u człowieka oraz na podniesienie świadomości w społeczeństwie jak poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego powoduje to zjawisko.
Co każdy z nas może zrobić aby przyczynić się do utrzymania skuteczności antybiotyków:
- Stosuj antybiotyki tylko przeciwko infekcjom bakteryjnym, a nie przeciw infekcjom wywoływanym przez wirusy takim jak przeziębienie czy grypa.
- Przyjmuj wyłącznie antybiotyki przepisane przez lekarza.
- Gdy lekarz stwierdzi, że antybiotyki są konieczne, przyjmuj je w sposób odpowiedzialny, zgodnie z zaleceniami lekarza w zakresie dawkowania i czasu trwania terapii.
- Unikaj samoleczenia antybiotykami. Samoleczenie ma miejsce wtedy, gdy używasz antybiotyków pozostałych z poprzednich terapii lub otrzymujesz antybiotyki w aptece bez recepty.
Antybiotyki nie są lekiem na zakażenia wywołane wirusami, na przykład przeziębienia lub grypę. Są skuteczne jedynie w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Rozpoznanie rodzaju zakażenia i decyzja o ewentualnej konieczności zastosowania antybiotyków może zostać podjęta jedynie przez lekarza medycyny.
Więcej informacji dotyczących odpowiedzialnego stosowania antybiotyków znajdziesz na stronie: https://antybiotyki.edu.pl/edwa/zobacz-odp-stosowanie-pacjent-kluczowe.php.