Najnowsze Aktualności

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Europejski Dzień Wiedzy o antybiotykach (EAAD, ang. European Antibiotic Awareness Day) został ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską i obchodzony jest co roku      w dniu 18 listopada. Jednocześnie w dniach 18-24 listopada rozpoczyna się Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (WAAW, ang. World Anibiotic Awareness Week) - ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2015 roku.

 

Obie kampanie mają na celu zwrócenie uwagi na problem narastania  i rozprzestrzeniania się zjawiska oporności na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących zakażenia u człowieka oraz na podniesienie świadomości w społeczeństwie jak poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego powoduje to zjawisko.

Co każdy z nas może zrobić aby przyczynić się do utrzymania skuteczności antybiotyków:

  • Stosuj antybiotyki tylko przeciwko infekcjom bakteryjnym, a nie przeciw infekcjom wywoływanym przez wirusy takim jak przeziębienie czy grypa.
  •  Przyjmuj wyłącznie antybiotyki przepisane przez lekarza.
  • Gdy lekarz stwierdzi, że antybiotyki są konieczne, przyjmuj je w sposób odpowiedzialny, zgodnie z zaleceniami lekarza w zakresie dawkowania i czasu trwania terapii.
  • Unikaj samoleczenia antybiotykami. Samoleczenie ma miejsce wtedy, gdy używasz antybiotyków pozostałych z poprzednich terapii lub otrzymujesz antybiotyki w aptece bez recepty.

Antybiotyki nie są lekiem na zakażenia wywołane wirusami, na przykład przeziębienia lub grypę. Są skuteczne jedynie w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Rozpoznanie rodzaju zakażenia i decyzja o ewentualnej konieczności zastosowania antybiotyków może zostać podjęta jedynie przez lekarza medycyny.

Więcej informacji dotyczących odpowiedzialnego stosowania antybiotyków znajdziesz na stronie: https://antybiotyki.edu.pl/edwa/zobacz-odp-stosowanie-pacjent-kluczowe.php.