Zmarł Jarosław Furgała

Z przykrością informujemy, że  w dniu 19 stycznia 2020 r. zmarł Pan Jarosław Furgała, znany polski rzeźbiarz ludowy,  wieloletni mieszkaniec Gminy Domaniów, który w ubiegłym roku uroczyście świętował swoje setne urodziny.

Główną jego domeną było rzeźbiarstwo. Rzeźbił przede wszystkim w drewnie, choć miał na swoim koncie również prace w kamieniu. Był także autorem prac malarskich.

Ten znany twórca ludowy ma w  swoim dorobku wiele oryginalnych i wymownych prac (Pietà, Matka Boża i świątki, popiersie Marii Konopnickiej, cykl o kobiecie w pięciu alegoriach, seria prac przedstawiających dzieci wiejskie, ponadmetrowa rzeźbę księcia Henryka II Pobożnego, prawie 3-metrowy pomnik Mikołaja Kopernika, znajdujący się koło ratusza w Getyndze, 3-metrowy monument ludowego poety Jana Pocka w piaskowcu, Chrystus Frasobliwy, Anioł Betlejemski i wiele innych). Jego twórczość koncentrowała się głownie na tematyce sakralnej.  Wykonał między innymi unikatową Szopkę Bożonarodzeniową, która po przeszło 20 latach wróciła do  Kościoła Parafialnego Pw. Św. Mikołaja w Wierzbnie.

Za swój dorobek artystyczny Pan Jarosław Furgała był wielokrotnie nagradzany i odznaczany (Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka Zasłużony dla Kultury Narodowej, Nagroda im. Oskara Kolberga, Medal Działacza Odrodzenia Polski, srebrny Medal Gloria Artis, nagrody w ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich i inne).

7 stycznia ubiegłego roku był gościem honorowym podczas III Noworocznego Koncertu Orkiestry Dętej przy OSP Domaniów.

Pogrzeb Jarosława Furgały odbędzie się w środę 22 stycznia o godzinie 12.00 na cmentarzu przy ulicy Zwierzynieckiej w Oławie.

Łącząc się w żalu składamy Rodzinie wyrazy głębokiego współczucia oraz słowa wsparcia i otuchy w tak trudnych chwilach.

Przewodniczący i Rada Gminy Domaniów

oraz Wójt i pracownicy Urzędu Gminy Domaniów.

Opublikowano: 21 stycznia 2020 13:42

Realizacja: IDcom.pl